Czy wymiana szybki w telefonie zawsze jest opłacalna?

Smartfony to urządzenia bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęstszymi problemami są oczywiście pęknięcia szybki, ekranu i klapki. Mimo chęci oraz posiadania środków często wymiana szybki nie ma sensu, ponieważ cena okazuje się taka sama, jak za wymianę całego modułu wyświetlacza. Taka sytuacja ma miejsce, między innymi w bardzo "budżetowych" telefonach, przy których wiele napraw z czasem nie ma sensu.

Wymiana wyświetlacza w telefonie po uszkodzeniu - ile kosztuje wymiana wyświetlacza ?

Bez sprawnego ekranu nasze urządzenie nie nadaje się do pracy, rozrywki lub innych działań. Każdy posiadacz smartfona zdaje sobie sprawę, że uszkodzenie wyświetlacza jest nie tylko kosztowne, ale wymaga również obowiązkowej odpłatnej wymiany, a wymiana szybki nie wchodzi w grę. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli korzystać z naszego urządzenia, a co gorsze w niektórych przypadkach nie odzyskamy danych, które znajdują się na telefonie. Nie zawsze jednak tego typu naprawy są opłacalne. Przykładowo, urządzenie Samsung Galaxy A10, którego rynkowa cena (na chwilę obecną) wynosi niecałe 700 zł, zaś wymiana wyświetlacza może przekroczyć 45% wartości telefonu.

Ceny wyświetlaczy są bardzo zróżnicowane

Jest to oczywiście cena z najpopularniejszych sklepów, które zmuszone są do konkurowania z mniejszymi sklepami sprzedającymi urządzenia elektroniczne. Ile zatem kosztuje wymiana ekranu w telefonie Samsung Galaxy A10? Według strony producenta to koszt około 329 zł. W obecnej sytuacji większość klientów sugeruje się głównie ceną, do tego dochodzi jeszcze amortyzacja urządzenia, a zatem rysy, nieestetyczne zadrapania, i ogólny spadek wartości telefonu związany z czasem użytkowania. Uszkodzenie ekranu dyskwalifikuje więc użyteczność urządzenia i stawia użytkownika przed trudnym wyborem. Zamiast wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A10 możemy oczywiście wybrać kupno nowego telefonu, sprawdzając opłacalność wszystkich możliwości. Bez względu na wybór wymiana wyświetlacza lub zmiana urządzenia będzie koniecznością, o ile nie chcemy zostać bez telefonu.

wymiana szybki

Kiedy warto wymienić szybkę w telefonie i kiedy to się opłaca ?

Zapytacie, dlaczego wymiana szybki mogłaby być nieopłacalna? Cóż, już na tym etapie wymiana szybki w telefonach niskobudżetowych nie zawsze się opłaca. W przypadku, gdy diagnoza telefonu wskaże, że w smartfonie niesprawny jest digitizer, warto wiedzieć, że jest to część składowa wyświetlacza, która dzięki wykorzystaniu czytnika linii papilarnych umożliwia odblokowanie telefonu. W niektórych modelach, poprzez użycie odcisku palca możliwe są także inne opcje, takie jak odblokowanie niektórych aplikacji, czy autoryzowanie zakupów. Wiele serwisów przy uszkodzeniu digitizera proponuje klientom wymianę całego modułu. Powód jest oczywiście bardzo prosty. Cena wymiany samej szybki w przypadku stosunkowo niedrogich urządzeń często jest kompletnie nieopłacalna. Co więcej, pokrywa się ona niemalże w całości z wymianą całego ekranu. Sytuacja opłacalności napraw w przypadku wielu urządzeń to temat rzeka, jednak nieopłacalne wymiany szybki dotyczą głównie tych bardzo "budżetowych" smartfonów, takich jak Huawei Y 6 2019 lub Y 5 2019. Swego czasu Samsung również posiadał dość tanie urządzenia - mowa o rodzinie Galaxy J, która niestety zniknęła z rynku ze względu na opłacalność sprzedażową względem konkurencji.

wymiana wyświetlacza

Wielu klientów nie decyduje się skorzystać z wymiany szybki, w szczególności kiedy dowiadują się, jaka jest cena naprawy. Co w takim przypadku pozostaje klientom? Możliwość zmiany urządzenia lub korzystanie z telefonu (z pękniętą szybką) do czasu całkowitego uszkodzenia smartfona oraz zmiany sprzętu na inny model. Wielu użytkowników dość często zmienia swoje telefony ze względu na możliwości oferowane przez operatorów. Drugim powodem takiej zmiany może być uszkodzenie mechaniczne wyświetlacza, lub szybki. Naprawa takich uszkodzeń w bardzo licznych modelach telefonów może nie mieć sensu, co skłania do całkowitej zmiany telefonu lub czekania na koniec umowy z operatorem (oczywiście w zależności od rodzaju uszkodzenia).

Kiedy warto naprawić telefon ?

Podsumowując, w przypadku uszkodzenia telefonu nie ma rozwiązania idealnego. Wbrew wszystkim ofertom napraw, na które natrafimy w różnorakich serwisach, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na opłacalność naprawy. Najprostszą metodą będzie porównanie parametrów telefonu, tj. datę zakupu, średnią cenę rynkową, a także ogólny wygląd aparatu. Jeśli telefon jest stosunkowo nowy, utrzymuje stały poziom cen na rynku, a jego wygląd wciąż jest dla nas satysfakcjonujący, powinniśmy zdecydować się na naprawę, jak wymiana szybki lub wyświetlacza i cieszyć się długim użytkowaniem naszego ulubionego smartfona.

Powiązane produkty