Dwa flagowce: Samsung Galaxy S20 i premierowy S21 - porównanie w serwisie telefonów

Niespełna tydzień dzieli nas od premiery najnowszego i na razie jak królewicz ukrywanego przed światem telefonu Samsung Galaxy S21 - realnego pretendenta do tytułu najlepszego smartfona wszechczasów. Obecnie tytuł ten często jest przyznawany jego nadal młodemu poprzednikowi S20. Dociekliwi więc zadają sobie wiele pytań. Czy Samsung Galaxy S21 przyniesie tak samo wielki przełom z jakim mieliśmy do czynienia w przypadku S20? Co się zmieni? Gdzie znajdziemy się po premierze S21? Temat jest więc niezwykle aktualny. A my kujemy żelazo póki gorące - na podstawie dostępnych informacji spróbujemy porównać te dwa modele Galaxy Samsunga. Ponieważ Samsung S21 ujrzy światło dzienne dopiero za chwilę (14 stycznia na targach CES), nie obejdzie się również bez pewnych spekulacji.
Samsung S20 i S21 - czy nie rozmawiamy przypadkiem o dwóch najlepszych telefonach świata?
No właśnie. Co właściwie chcemy porównać? Niecały rok temu Samsung wprowadził na rynek absolutnie przełomowy model Samsung Galaxy S20, za chwilę otrzymamy do ręki wyższe oznaczenie S21 - nowszy model, o którym nadal wciąż mało wiemy. Jeżeli S20 przez licznych ekspertów zostaje uznawany dziś za najlepszy smartfon z systemem Android na świecie i wiemy o nim praktycznie wszystko (nasz serwis Samsung potwierdza: to wybitnie zaawansowany i wspaniały telefon), to o S21 przed jego premierą wiemy znacznie mniej i spodziewamy się po nim dobrej kontynuacji. Jednakże nie brakuje podstaw do porównań, informacje o S21 wyciekają (w sposób kontrolowany lub nie przez firmę Samsung) od dawna. Musimy mieć tylko świadomość, że to nieco wirtualne wprawdzie porównanie (S21 na rynku dopiero za kilka dni) dotyczy prawdopodobnie dwóch najlepszych smartfonów komercyjnych w obecnej chwili - oba to modele Samsung. Będziemy trzymać się więc oficjalnych informacji i potwierdzonych faktów, ale o nadchodzącym dopiero Samsung Galaxy S21 będziemy musieli także wnioskować i spekulować. Zapewniamy jednak, że wnioski te będą podparte solidnymi świadectwami. W naszym porównaniu nie chcemy bujać w obłokach, dążymy do przekazania najpewniejszych informacji.
Wygląd zewnętrzny i design - różnice i podobieństwa w S20 i S21
Jeżeli chodzi o Samsung Galaxy S20 to empiryczne doświadczenie kontaktu z nim mówi nam wszystko o jego prezentacji zewnętrznej. Dla Samsung Galaxy S21 mamy natomiast oficjalne zdjęcia i nie spodziewamy się, że Samsung podczas premiery jeszcze coś zmieni. Możemy więc mówić o designie obu modeli z fotograficzną dokładnością. Niewielkie obramowania ekranu w S20 staną się jeszcze cieńsze, S21 od frontu będzie prezentował praktycznie jedynie ekran. Wyświetlacz w S21 na pewno nie będzie słabszy niż w S20, zatem widok ekranu (bez względu na treści na nim wyświetlane) na obu telefonach to wspaniała kolorystyka i wielka rozdzielczość (systemy wspomagające odwzorowanie kolorów i przejść tonalnych). Jedynym punktem w obu telefonach, który nie znajduje się z przodu jako element dotykowego ekranu, jest umieszczony centralnie na górze, tuż pod krawędzią, niewielki obiektyw kamery. S20 to bardzo smukły telefon, świetnie się go trzyma w dłoni, ale S21 ma pójść jeszcze dalej i być jeszcze zgrabniejszy. Te różnice będą jednak minimalne. Rozmieszczenie przycisków na grzbiecie telefonu nie zmieni się znacznie, być może S21 wprowadzi tylko drobne udogodnienia ergonomiczne dopasowane do wielkości wyświetlacza we wszystkich modelach z serii. Ale paleta kolorystyczna S21 będzie już znacznie szersza, użytkownicy będą mogli wybierać z większej ilości barw obudowy, od czerni do bieli, poprzez błękity, róże, szarości. Warta odnotowania zmiana czeka nas natomiast na tylnej obudowie. Chodzi o tzw. wyspowe ułożenie kamer. W S20 wypukły obszar z symetrycznie wkomponowanymi obiektywami był trochę większy, zbliżał się do formy kwadratu i był też lekko oddalony od krawędzi. W S21 ten obszar będzie węższy, bardziej rozciągnięty (prostokątny), cała wyspa optyczna zostanie też pozbawiona odstępu od krawędzi telefonu. Naturalnie wszystkie szczegóły i detale konstrukcji widocznej z zewnątrz w obu modelach nie mogą pozostawiać nic do życzenia, są po prostu utworzone doskonale i z wielką precyzją. Widoczna jest także jakość materiałów użytych do budowy tych urządzeń, najwyższa.
Podzespoły, czyli co Samsung ma "pod maską"
Sprawy czysto techniczne (ale kluczowe przecież dla działania telefonów) wyglądają następująco. Najpierw to, co wiemy o S21: znakomita rozdzielczość ekranu 1440p+, superszybki procesor Exynos 2100 (w modelach europejskich), zależnie od modelu 8 lub 12 GB RAM (a więc osiągi dobrego laptopa). A Galaxy S21 Ultra (najbardziej zaawansowany z rodziny S21) to również niewiarygodne wręcz 108 MP w aparacie głównym. Akumulatory dla tej serii smartfonów mają moc od 4000 do 5000 mAh (koniec z codziennym ładowaniem baterii!) i miejsce na nasze dane od wielkiej przestrzeni 128 GB do olbrzymiego magazynu 512 GB. Robi wrażenie prawda? Pytanie więc brzmi: czy to postęp w stosunku do nadal bardzo silnego S20? Należy stwierdzić, że tak, ponieważ w Samsung S20 mamy nieco słabszy procesor Exynos 990, pamięć telefonu osiąga pułap 128 GB, aparaty - mimo iż zadowoleni będą z nich nawet profesjonalni fotograficy - nie posiadają tej niewiarygodnej rozdzielczości jaką będzie dysponował S21 (choć - podkreślamy to - S20 to w pełni profesjonalne narzędzie do rejestracji obrazu). Różnice te może nie są bardzo znaczące, nastąpiło raczej udoskonalenie niż rewolucja (którą przyniósł S20), jednak widać kroki naprzód, rozwój ku lepszym jeszcze, szybszym i wygodniejszym dla użytkownika rozwiązaniom.
Jak nasz serwis patrzy na oba telefony i wymianę wyświetlacza
Pozostało nam na koniec zabrać głos jako renomowany serwis Samsung, który zatrudnia ekspertów, ale też prawdziwych pasjonatów technologii. Wymiana baterii lub wymiana wyświetlacza są dla nas działaniami standardowymi. Jesteśmy gotowi na wymianę wyświetlacza i szybki Samsung Galaxy S21 tak jak w poprzednim modelu Samsung Galaxy S21 (lub sprzęcie każdego innego producenta) nadal będzie usługą najczęściej poszukiwaną przez użytkowników, ponieważ nawet szkło hartowane i bezpieczna konstrukcja smartfona nie mogą zapobiec wszystkim wypadkom losowym. Nadal pozostajemy pod wrażeniem maestrii Samsung Galaxy S20, którego znamy "na wylot" i potrafimy docenić kunszt, z jakim został zbudowany. Tym bardziej czekamy (z niecierpliwością pasjonatów telefonii!), śledząc ważne informacje, na nowego Samsung Galaxy S21.