Smartfon w naprawie, a Ty odczuwasz jego brak? 5 skutecznych rad
Smartfon w naprawie to dosyć częste zjawisko spowodowane drobnymi, bądź większymi awariami. Każdego dnia spływają do naszego serwisu nowe zlecenia z prośbami o jak najszybszą naprawę. Wiemy zatem, że telefony komórkowe stały się nieodzowną częścią naszego codziennego życia. Poniżej przedstawiamy 5 skutecznych rad, jak poradzić sobie z brakiem telefonu. Przyjrzymy się też zjawisku, jakim jest fonoholizm. Czy nadmierne korzystanie ze smartfonów może mieć wpływ na zdrowie lub prowadzić do uzależnienia?
Telefon w naprawie. Jak długo trwa naprawa urządzeń mobilnych?
Smartfon w naprawie nierzadko prowokuje niecierpliwość i setki zapytań: jak długo jeszcze? Ogólnie rzecz biorąc, w większości przypadków przeprowadzenie pełnej naprawy w serwisie SmartSerwis24 zajmuje mniej niż jeden dzień. Czas ten może jednak ulec wydłużeniu w zależności od innych czynników, takich jak rodzaj naprawy, dostępność części zamiennych i obciążenie serwisu zleceniami. Co więcej, SmartSerwis24 działa również on line, co sprawia, że możesz wysłać telefon do naprawy za pośrednictwem firmy kurierskiej. Nie musisz fizycznie zanosić urządzenia do warsztatu! Wybierając nasz serwis, korzystasz również z najszybszego czasu realizacji naprawy: większość zleceń jest wykonywana tego samego dnia.
Smartfon w naprawie, a Ty się wyspałeś? Czy korzystanie ze smartfona wpływa na nasz sen?
Kiedy Twój smartfon jest w naprawie, zapewne odczuwasz wiele pozytywnych, a także mniej pozytywnych skutków. Z jednej strony, wysypiasz się, ale z drugiej strony, nawet jeśli korzystasz z zamiennego urządzenia, to brak ulubionych aplikacji skutecznie „izoluje” Cię od wielu dotychczasowych czynności. Dla wielu z Nas, smartfon stał się nieodłącznym elementem towarzyszącym Nam każdego dnia, gdziekolwiek się udajemy i cokolwiek robimy, w dzień i…. w nocy. Warto wiedzieć, że smartfon używany nadmiernie, może wpływać na nasze zdrowy sen. Nadmierna ekspozycja na ekrany, szczególnie przed snem, może powodować bezsenność z powodu niebieskiego światła. Dlatego zaleca się, aby nie korzystać z telefonu przez co najmniej godzinę przed pójściem spać.
Smartfon i wpływ na zdrowie
Brytyjski dziennik The Independent, kilka lat temu opublikował kontrowersyjny artykuł autorstwa Geoffreya Leana, w którym wysuwał stwierdzenia, że „Telefony komórkowe mogą zabijać znacznie więcej osób niż palenie tytoniu”. Uważa on ponadto, że ludzie powinni unikać korzystania z nich, gdy tylko jest to możliwe. Faktem jest, że obecnie trzy miliardy ludzi na całym świecie korzysta z telefonów, czyli trzy razy więcej niż pali. Palenie zabija około pięciu milionów ludzi na całym świecie każdego roku.
Instytut Edukacji Kellera, słynący ze stosowania innowacyjnych metod nauczania, poszedł o wiele dalej, zadając pytanie, czy telefon komórkowy jest nowym pudełkiem papierosów? Pytanie to poparte jest tezą, zakładającą, że obecnie uzależnienie osiągnęło poziom, na którym nie można go kontrolować, podobnie jak w przypadku zakazu spożywania alkoholu przez nieletnich lub uzależnionych. Kiedy nie możesz - bierzesz!
Przyzwyczajenie czy uzależnienie od telefonu?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twoje korzystanie jest w normie, czy też nie, warto zadać sobie pytanie: Ile razy dziennie zdarza ci się bezmyślnie sięgać po telefon? Jeśli regularnie odczuwasz niekontrolowane pragnienie sprawdzenia powiadomień, gdy powinieneś robić coś innego, warto zastosować 5 skutecznych rad: Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twoje korzystanie jest w normie, czy też nie, warto zadać sobie pytanie: Ile razy dziennie zdarza ci się bezmyślnie sięgać po telefon? Jeśli regularnie odczuwasz niekontrolowane pragnienie sprawdzenia powiadomień, gdy powinieneś robić coś innego, warto zastosować 5 skutecznych rad:
1. Kontroluj korzystanie ze smartfona
2. Stwórz plan korzystania ze smartfona
Ogranicz korzystanie ze smartfona do określonych pór dnia. Możesz ustawić alarm, który poinformuje Cię o osiągnięciu ustalonego limitu. Na przykład, możesz ustawić sobie godziny, w których nie będziesz go używać, na przykład w pracy lub szkole.
3. Stopniowanie
Zamiast nagle odzwyczajać się od smartfona (co tylko sprawi, że będziesz bardziej nerwowy), możesz stopniowo zmniejszać ilość czasu spędzanego na sprawdzaniu go. Na przykład możesz sprawdzać go co 30 minut, a następnie co 2 godziny i tak dalej.
4. Trzymaj się z dala od smartfona
Trzymaj smartfon w miejscu, w którym nie masz go pod ręką. Przełącz go w tryb cichy, gdy jesteś w biurze, w szkole lub gdziekolwiek indziej, aby nie rozpraszał Twojej uwagi
5. Zmień ustawienia smartfona
Twój smartfon jest skonfigurowany tak, aby powiadamiać Cię za każdym razem, gdy otrzyma wiadomość e-mail lub powiadomienie z Facebooka. Pamiętaj, aby wyłączyć tę opcję, aby urządzenie nie wibrowało i nie dzwoniło przez cały czas. W ten sposób możesz mieć pewność, że nie będziesz niepokojony za każdym razem, gdy coś się wydarzy.