Wizjonerski Steve Jobs: jak wyświetlacze Gorilla Glass stały się kluczowym elementem iPhone'a?
Tytułem „wizjonerski” chcę pokazać Wam, co sprawiło, że Steve Jobs, jeden z założycieli Apple Inc., zauważył potencjał tkwiący w wynalazku laboratoriów przedsiębiorstwa Corning, dzięki którym tak wielki sukces odniósł wprowadzony w 2007 roku iPhone. Zapewne większość fanów nowinek technologicznych zadaje pytanie: „Dlaczego tak wielu podążało za nim, mimo że jeszcze kilka lat temu wszystkie testowane szkła po upuszczeniu pękały?”. Jobs próbował szczęścia aż do skutku, a może pomógł przypadek? Jak wyświetlacze Gorilla Glass stały się kluczowym elementem iPhone’a?
Wyświetlacze Gorilla Glass w iPhone
Wyobraźcie sobie, że ktoś jest gotów dać Wam miliony dolarów gotówką lub zaoferować Wam możliwości do badań i rozwoju, o których dotychczas moglibyście tylko pomarzyć. Pomyślelibyście, że warto podjąć ryzyko? Jestem przekonana, że większość ludzi bez wahania podjęłoby wyzwanie, aby docelowo odkryć nieznaną jeszcze technologię, która zrewolucjonizuje rynek telefonów. Tę właśnie ideę zaszczepił w swoich współpracownikach Steve Jobs, najpierw rozmawiając z Jeffem Williamsem, ówczesnym wiceprezesem Apple ds. Operacyjnych, a następnie dzwoniąc do dyrektora generalnego Corning, Wendell’a Weeks’a.
Corning od przypadku do sukcesu
Wybór firmy Corning zapewne był przemyślany. Być może firma nigdy nie dokonałaby nowatorskich odkryć, gdyby nie przypadek… Pozwólcie, że opowiem krótką anegdotę tego szczęśliwego trafu. Stanley Donald Stookey był młodym naukowcem badającym właściwości termiczne szkła. Szkło pod wpływem wzrostu temperatury powiększa swoje rozmiary i odwrotnie, w miarę obniżenia temperatury zmniejsza swoją objętość. Omyłkowo, urządzenie Stookey’a zamiast podgrzać testową płytkę do około 1100 stopni, nagrzał ją do ponad 1600 stopni Fahrenheita. Stookey spodziewał się zastać stopiony bałagan i zdewastowany piekarnik. Zamiast tego znalazł jednak nieuszkodzoną płytkę! To jednak jeszcze nie koniec zaskakującej historii. Kiedy wyjmował szklaną taflę z piekarnika, jego szczypce ześlizgnęły się, a ona spadła na podłogę. Zamiast się roztrzaskać, odbiła się od powierzchni i przetrwała nienaruszona. To odkrycie zrewolucjonizowało wynalazki firmy Corning, a odkrycie Stookey’a przyczyniło się do rozwoju ceramiki, okularów, naczyń kuchennych, systemów obronnych i elektroniki.
Poszukując specjalistów i ucząc się od tych, którzy już zdobyli to, czym sam był zainteresowany, Jobs stosunkowo szybko ukierunkował dalsze badania firmy Corning. Zaawansowane prace nad wzmocnionym szkłem do przednich szyb samochodowych nie gwarantowały oczywiście sukcesu, ale entuzjazm szefa Apple’a był zaraźliwy. Bez wątpienia, Jobs był wizjonerskim liderem, więc wszyscy podążali za nim, wierząc w sukces. Corning szybko przekształcił tę pracę w nowe szkło używane w telewizorach i laptopach. I to posłużyło jako kręgosłup szkła, które zostało zaproponowane Jobsowi dla przyszłego iPhone'a.
Przełomowy moment w Apple
Jednak głównym powodem, dla którego Jobs był w stanie dokonać przełomu w produkcji szybki w wyświetlaczach i zmusić innych ludzi do podążania za nim, była jego dalekowzroczność, wizjonerstwo i wiara w to, że się uda. Bez wątpienia też, założyciel Apple’a chciał stworzyć produkt idealny i jednocześnie praktyczny. Jako pierwszy użytkownik prototypowego iPhone’a, Jobs zdał sobie sprawę, że wyświetlacz urządzenia porysuje się, gdy zostanie pomieszany w kieszeniach użytkownika z kluczami i monetami. Właśnie to, w dużej mierze skłoniło go do przełomowych poszukiwań. Pomimo, że plastikowe wyświetlacze były standardem jeszcze w 2007 roku, to decyzja Steve’a Jobs’a zmieniła mobilny krajobraz i uczyniła Gorilla Glass standardem. Już w 2008 roku, iPhone 3G i T-Mobile G1 (pierwszy w historii telefon z systemem Android) zwróciły uwagę użytkowników na wyświetlacze Gorilla Glass. Co więcej, według danych firmy Corning w 2010 roku, wyświetlacze Gorilla Glass można było znaleźć w około 200 milionach smartfonów! Od tamtego czasu, niemal co roku pojawia się nowa wersja szkieł, a obecnie firma pracuje nad ulepszonym wariantem Gorilla Glass 6, aby uzyskać lepszą odporność na uszkodzenia.
Pomimo alternatyw, takich jak Dragontrail, do dziś Gorilla Glass jest standardem w świecie elektroniki. Życie bez tego rozwiązania mogłoby być trudne, zwłaszcza, że nawet niektóre telewizory używają technologii Gorilla Glass firmy Corning. To materiał bardzo ważny dla nowoczesnej technologii i bez wątpienia zasługuje na uznanie.